2012.08.01. 20:24

Merész András merészen kisöpörte a régieket

Aki látott már férfi és női vízilabda mérkőzést is, annak nem kell különösen bizonygatnom: a kettő ég és föld egymáshoz viszonyítva. A férfiak minden mutatóban – erő, gyorsaság, lövőkészség, reakciósebesség, stb. - felülmúlják a gyengébb nem legjobbjait, ezt kár lenne tagadni, vagy kétségbe vonni.

Persze ennek is megvan a maga előnye. A nők összecsapásai az átlag ember számára jobban élvezhetők. Átláthatóbb az egész játék, éppen a dolgok relatíve lassabb menete miatt. Viszont az is igaz, hogy az utóbbi néhány évben jelentősen felgyorsult a sportág fejlődése. Egyre élvezetesebb dolgokat produkálnak a nők is, s ennek is betudható, hogy a nézőszám is jelentősen növekedésnek indult.120801_póló_női csapat.jpg

A magyar női vízilabdázás már a kilencvenes években a világszínvonallal kacérkodott. A 2000-es, Sydneyben volt olimpián győztes ausztrál együttest magyar edző,a játékosként egykor világbajnoki címet is szerzett Görgényi István vezette sikerre.

2005-ben pedig az 1976-os, montreali olimpián bajnok magyar válogatott egyik oszlopa, Faragó Tamás vezérletével nekünk is lett világbajnok női együttesünk. Más kérdés, hogy Faragó – legjobb tudomásom szerint – a győzelmet követően azonnal lemondott. Lehet, hogy a csúcson akart a hölgyektől búcsúzni, de az is előfordulhat, hogy nem bízott a siker megismétlésének lehetőségében.?.120801_női Póló_Gangl Edina.jpg

Bármi is mozgatta Faragót, azt majd mindenki tudja: egy női vízilabda csapat vezetése nem leányálom. Az utóbbi másfél évben ezt a feladatot Merész András tölti be. Nevéhez híven, merészen kisöpörte a régi válogatottakat az egy Drávucz Rita kivételével és alapvetően új együttes építésébe fogott. A célok megfogalmazásánál sem beszélt mellé: ő az olimpiai bajnoki cím megszerzését tűzte ki maga és lányai elé. A csapat az első londoni szereplésekor az amerikaiakkal vívott rettentően szoros csatát, s végül némi bírói segédlettől is támogatva, az ellenfél 14-13-ra győzni tudott.120801_női póló_magyar gól.jpg

Ma Kína ellen ugrottak medencébe a pólós hölgyek. Néhány hete bíztató részsikerként, kétgólos hazai siker született, ezért is reménykedtek sokan abban, hogy hátha most is így lesz. A találkozó viszont nem így indult. A kínaiak sikerrel erőltették centerük játékba hozását, akiről rendre kiállítások is jöttek. A fordulat a második negyed közepe táján érkezett, miután már 5-1 is volt a kínaiak javára. Ekkor Merész kapitány Bolonyai Flóra kapust Gangl Edinával váltotta fel, aki elődje 36,4 százalékos teljesítményét 76,9 százalékos produkcióval igyekezett feledtetni. Szűcs Gabriella négy, Keszthelyi Rita pedig három góllal járult a végső sikerhez, amely valóban óriási küzdelemben, a negyedik negyed végére jött létre.

A 11-10-es magyar sikerről nyugodtan elmondható, hogy az a megingás nélküli küzdőképességnek volt elsősorban köszönhető. Gangl Edina kapusprodukciója is előfeltétele volt a bravúr létrejöttének. Amennyiben a későbbiekben is így folytatják a hölgyek, még kellemes meglepetéseket is okozhatnak.